Kontakt NAUK

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis der er noget, som du vil vide om NAUK eller om kvinder og autisme.


Vi har lavet en FAQ - Frequently Asked Questions - med en lang række af de spørgsmål, som vi hører tit, så du kan evt. læse dér, inden du tager kontakt.


Hvis du en en kvinde på autismespektret, der gerne vil ind i en lokal facebook-gruppe, så skriv en mail til den gruppe, som du vil være med i. (Det er ikke et krav, at du har en officiel diagnose. Du kan være under udredning eller identificere dig som autist. Hvorfor? Vi ved, at det kan være svært for kvinder at få en egentlig diagnose og i mange tilfælde bliver fejldiagnosticeret. Det skal ikke udelukke dig fra fællesskabet.)

Tovholderen vil hjælpe dig videre i processen. Alle tovholdere er selv kvinder på spektret.


Herunder finder du kontaktoplysninger til de lokale NAUK-grupper rundt om i Danmark og på Færøerne. 


Kontakt os endelig, hvis hjemmesiden ikke giver dig de svar, som du søger.


Venlig hilsen
NAUK Danmark

Om anonymitet

Vi er klar over, at en del kvinder gerne vil holde deres autisme fra offentligheden. Alle vores grupper sikrer den tryghed. Når en gruppe står som privat/offentlig og synlig/skjult, så er det "facebooksprog".
 
Privat (P) betyder: "Det er kun medlemmer, der kan se, hvem der er med i gruppen, samt deres opslag."

Offentlig (O) betyder: "Alle kan se, hvem der er med i gruppen, samt deres opslag."


Synlig (Sy) betyder: "Alle kan finde denne gruppe."

Skjult (Sk) betyder: "Det er kun medlemmer, der kan finde denne gruppe." Skjulte grupper kræver altså tilmelding via en mail til tovholderen.

Vær i øvrigt obs på, at fx. webmaster (som er en af de autistiske kvinder) kan tilgå de lokale indbakker, så hold evt. lidt igen med de dybeste hemmeligheder.

Kontaktinfo til lokale NAUK-grupper

Vi har lokale NAUK-grupper med tilholdssted i forskellige byer i Danmark. I øjeblikket (primo 2021) er der 12 aktive grupper i Danmark og en på Færøerne.

Grupperne har tilknyttet hver deres facebookgruppe, som bruges til den løbende kontakt. I mange tilfælde er facebookgrupperne skjult på Facebook. Derfor anbefaler vi, at du kontakter den lokale tovholder via mail og får hjælp af hende til at komme ind i facebookgruppen. 

Kontaktinfo til NAUK Hovedgruppe

NAUK har desuden en landsdækkende facebookgruppe kun for autistiske kvinder med næsten 800 medlemmer.

Gruppen er rigtig god, hvis man har bestemte udfordringer, som man gerne vil have andre autistiske pigers/kvinders kommentarer til, eller hvis man bare gerne vil dele noget med nogen, der forstår.


Facebook: Tilmeldingsgruppe

Jylland

NAUK Aalborg

E-mail: aalborg@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Aalborg tilmeldingsgruppe
Selve gruppen er privat/skjult

Aldersgrænse: 18+
Bruger Zoom

 

NAUK Holstebro

E-mail: holstebro@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Holstebro privat/synlig

Aldersgrænse:


NAUK Viborg

E-mail: viborg@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Viborg privat/synlig

Aldersgrænse: 15+

Bruger Zoom


NAUK Randers

E-mail: randers@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Randers privat/synlig

Aldersgrænse:

NAUK Aarhus

E-mail: aarhus@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse: 14+

Bruger Zoom


NAUK Hinnerup 35+

E-mail: hinnerup@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse: 35+ (og diagnose efter 30)

 

NAUK Fredericia

E-mail: fredericia@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse: 16+


NAUK Esbjerg

E-mail:esbjerg@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse:


Øerne

NAUK København (www.naukkbh.dk)

E-mail: kbh@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Kbh privat/synlig

Aldersgrænse: 15+

Bruger Zoom


NAUK Gladsaxe

E-mail: gladsaxe@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse:

 

NAUK Odense

E-mail: odense@nauk.nu

Facebookgruppe: NAUK Odense privat/synlig

Aldersgrænse:


NAUK Svendborg

E-mail: svendborg@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse:


NAUK Færøerne/Føroyar

E-mail: faeroerne@nauk.nu

Facebookgruppe: privat/skjult

Aldersgrænse:

OBS! Husk, at alle tovholderne i NAUK har almindeligt travle liv og er nødt til løbende at holde øje med det stressniveau, der så nemt kan komme ud af kontrol, når man er autist.


Vær derfor tålmodig, når du tager kontakt. Det er ikke sikkert, at du får svar med det samme.